Miesto upė

VIETA: Panevėžys, Laisvės aikštė, Autobusų stoties prieigos ir senamiesčio gatvelės

METAI: 2017 m.

STATUSAS: Konkursas (III vieta)

KATEGORIJA: Urbanistika

AUTORIAI: Gintaras Čaikauskas, Faustas Lasys, Simonas Čaikauskas

 

Išanalizavę ir įvertinę Panevėžio miesto urbanistinę – erdvinę struktūrą, pastebėjome labai specifinę, būdingą tik šiam miestui ypatybę: Senvagės aplinkos žalioji erdvė yra visai šalia centrinės aikštės, šios dvi erdvės yra artimos ne tik fiziškai, bet ir vizualiai. Neįprastai smailėjanti, įdomios plastikos, lengvai įsimenanti vandens telkinio forma yra artima aikštės trikampiui, todėl galėtų tapti savitu vietos ženklu, netgi netradiciniu miesto simboliu. Unikalus faktas, kad centrinė „Laisvės aikštė“ (istorijos bėgyje buvusi miesto turgaus erdvė) taipogi yra įgavusi labai išraiškingą trikampio formą, yra savotiškai simetriška Senvagei Elektros g. atžvilgiu. Šią unikalią miesto struktūros savybę išvystėme iki pagrindinės aikštės architektūros koncepcijos lygio, remdamiesi ja sukūrėme pagrindinę architektūros idėją. Menamą Senvagės vandens telkinio formą (stipriausią, unikalų vietos ženklą) su charakteringa salele viduryje „eksponuojame“ pagrindinės aikštės centre. 

Pritaikius klasikinius meninio kontrasto, inversijos bei „pozityvo – negatyvo“ principus, čia Senvagės kontūro forma paverčiama simboline „Miesto upe“, kitaip tariant – erdvių ir želdynų formavimo aikštėje dominante, kompoziciniu branduoliu, suteikiančiu galimybę įdomiai ir originaliai organizuoti visos viešosios erdvės charakterį.

Iš pagrindinės „Miesto upės“ atsišakoja „mažesnieji upeliukai“ - naujai tvarkomos miesto gatvės, kurios betarpiškai pasklinda po visą urbanistinę struktūrą. Tokiu būdu sureikšminamas specifinis Panevėžio istorinis kontekstas, sukuriamos naujos išskirtinės vertybės, būdingos tik šiam miestui.

Esanti istorinė trikampė aikštė, akcentuota Senvagės kontūro simboliu, aiškiai artikuliuojama ir betarpiškai susiejama su įsiliejančių, dar išlikusių ir sovietmečiu apnaikintų gatvelių struktūra. Jų susikirtimo taškai aikštės centrinėje dalyje pabrėžiami galimų įvairiausių meninių akcentų vietomis.