Maniežas

Vieta: Vilnius, Žirmūnai

Metai: 2020 m.

Statusas: Konkursas

Kategorija: Sporto paskirties pastatai ir kompleksai

Autoriai: Gintaras Čaikauskas, Virginija Venckūnienė, Faustas Lasys, Gabrielė Rinkevičiūtė, Simonas Čaikauskas

Plotas: 11 325 m²

Lengvosios atletikos maniežas dėl sklypo lokacijos yra apžvelgiamas iš visų pusių – Žirmūnų gatvės, Tuskulėnų dvaro viešosios erdvės, lygiagrečiai einančio dviračių tako bei pro netoliese Žirmūnų gatvės stovinčių daugiabučių langus. Galima sakyti, kad projektuojant lengvosios atletikos maniežą svarbūs visi penki fasadai.

Projektuojamas maniežas atrodo tarsi iš po žemių ištraukta ir pakelta sklypo vejos dalis. Pastato masyvus tūris įgilinamas šlaite pastato nulinės altitudės lygį sutapdinant su šlaito papėdėje besidriekiančiu dviračių tako lygiu. Tokiu atveju, žvelgiant nuo Žirmūnų gatvės pusės pastato aukštis vizualiai tėra 6,3 metrai – mažiau nei Tuskulėnų dvaro. Žvelgiant nuo dviračių tako matomas architektūriškai išreikštas pagrindinis įėjimas, į kurį veda laiptai, su neįgaliesiems pritaikytu specialiu pandusu. Didžioji patalpų, kurioms nereikalinga natūrali apšvieta dalis suprojektuota šlaite. Virš jo išlindusioje maniežo dalyje numatoma administracija, erdvus vestibiulis ir kitos patalpos, kurioms reikalinga saulės šviesa.

Virš žemės paviršiaus matomoje dalyje fasadų estetikoje vyrauja daugiaplaniškumas. Pirmame plane vyrauja minimalistinis lygus stiklo paviršius. Už jo persišviečia denginio erdvinė konstrukcija, persimatanti per stiklines vitrinas, plastiškai „žaidžianti“ su medžiais, augančiais prie Žirmūnų gatvės. Galima sakyti, konstruktyvinės tektonikos sprendiniai kuria pastato išorinį įvaizdį.