Holaxy

Vieta: Klaipėda, Šiaurės pr.

Metai: 2021 m.

Statusas: Konkursas (3-ia vieta)

Kategorija: Mišrios paskirties pastatai ir kompleksai

Autoriai: Gintaras Čaikauskas, Faustas Lasys, Gabrielė Rinkevičiūtė, Simonas Čaikauskas

Plotas: 26 500 m²

Projekte architektūros priemonėmis atspindėtos ir išreikštos konkurso užduotyje suformuluotos filosofinės mintys, suprantant ir iš esmės pritariant teorinių teiginių pozityvumui bei šiuolaikiškumui. Architektūros kūryba, kaip ir bet kuri kita meno rūšis, yra subjektyvi autorinė raiška, tačiau jos vertę ir išlikimą lemia sprendinių atitikmuo visuomenės socialiniams poreikiams bei gyvenimo realijoms, o materialią raišką – civilizacijos išsivystymo atspindys realiu laiku.

Kūrinio inovatyvumas suteikė įkvepiančią ir unikalią galimybę architektūrą išreikšti ne kaip žmogaus veiklos agresiją aplinkai ar pasipriešinimą stichijoms, bet kaip neatsiejamą natūraliosios gamtos dalį (tai yra alternatyva „tūriams – dėžėms“). Esminis skirtumas yra tas, kad šis antropogeninis objektas suformuotas žmogaus rankomis, tačiau laikantis esminių gamtos dėsnių. Pastato projektavimas ir statyba - daugybės žmonių kolektyvinio darbo rezultatas, bet jei kelionė prasideda nuo žingsnio, tai architektūra gimsta nuo minties, perteiktos sėkmingu štrichu. Rezultatą lėmė kūrėjų sąmonėje suprastos, subrandintos ir vizualiai perteiktos užduoties vizijos ir idėjos. Šiems veiksniams bei būsimų procesų konceptualiems pagrindams projekte skirtas pagrindinis dėmesys, siekiant adekvataus pirminio atoveiksmio, suvokiant, kad ateityje natūraliai laukia tikslinimo ir vystymo etapai.

Atrasta unikali, itin taki forma – tai supertvarių konstrukcijų dėka sudaryta dvi priešpriešinių sinusoidžių begalinės bangos (aliuzija in/jang). Kompozicija turi pradžią, kilimą link kulminacijos ir atomazgą. Reguliarioje struktūroje suformuoti netolygiai, aritmetinės progresijos seka transformuoti elementai. Taip sukurta įspūdinga, nepertraukiama erdvė, kurioje susieta komplekso išorė ir begalinę (lengvai transformuojamą) funkciją turintis vidus, sukuriantis tėkmės įspūdį.